MEB Şikayet Dilekçesi Örneği

Milli Eğitim Bakanlığı içeriğinde etkinlik gösteren okul ve başka kurum ve kuruluşlarla alakalı şikayetlerin uygulanabilmesi amacıyla bir birim kuruldu. Söz hususu birim ile iletişime geride bıraktığımız öğrenciler, öğretmenler, veliler ve okul idarecileri şikayetlerini çok basit bir şekilde dile getirme imkânına sahip oldu. Bölgedeki şikayetlerin değerlendirilmesi ve işleme alınabilmesi amacıyla her ilçede en az 2 personel görevlendirildi ve oluşturulan şikayetlerin takibinin bu personeller vasıtasıyla sağlanması amaçlandı.

MEB Şikayet Hattı Oluşturdu, Numarası ALO 147 MEBİM

MEB’e şikayette bulunmak isteyen şahıslar ALO 147 numaralı Milli Eğitim Bakanlığı Etkileşim Merkezi’ni (MEBİM) kullanma imkânına sahip. Yapılan şikayetler çok kısa bir vakit amacıylade işleme alıncak ve en geç 3 iş günü amacıylade sonuca bağlanacak. Eğer oluşturulan şikayetlerin 3 iş günü amacıylada sonuca bağlanması olası olamayacaksa gene MEBİM personelleri doğrultusundan şikayet yapan şahsa hususyla alakalı bilgilendirme yapılacak ve vakitcin tamamı ile alakalı bilgi verilmiş olacak.

Şikayet yapan bireyin ismi belli olmayacak. MEBİM’e bir şahıs ya da hususyla alakalı şikayetini ileten öğrencinin, velinin ya da personelin hiçbir şekilde ismi paylaşılmayacak. Dolayısıyla çekimser davranışların ya da yaptırım korkusunun üstesinden gelinmiş olacak. Ancak bunun amacıyla şikayet yapan bireyin kesinlikle isminin saklı kalmasını istemesi gerekiyor.

ALO 147 MEBİM

MEBİM ilk olarak deprem faciasının sonrasında bölümde istihdam yaratmak ve eğitim hususu ile alakalıki problemlerin dile getirilmesi suretiyle Erciş’te etkinliğe geçmiştir. Hali hazırda 180’den çok çalışanı tespit edilen MEBİM’in istihdam ettiği personellerin % 85’i depremzede % 50’si ise engellidir.
Haftanın her günü 24 saat boyunca hizmet veren MEBİM, vatan dışından oluşturulan aramalar amacıyla de ideal bir davetiye merkezi donanımına sahiptir. Bu kapsamda vatan dışından arama yapacak bireylerin +90 312 147 11 22 numarasını araması gerekir.

MEB Şikayet Dilekçesi Yazmak

Eğer MEBİM vasıtasıyla şikayet bildiriminde bulunmak istemiyor ve bunu yazılı bir belge ile gerçekleştirmek istiyorsanız dilekçeyle de şikayette bulunabilirsiniz. Söz hususu şikayetlerin okulun ya da şikayete husus kurumun bağlı bulunduğu ilçe ya da il Milli Eğitim Müdürlükleri’ne ihbar edilmesi gerekir.

Şikayetin açıkça ifade edildiği bir dilekçe yazıldıktan sonra il ya da ilçe Milliği Eğitim Müdürlükleri’ne gidilmeli ve dilekçe elden teslim edilmelidir. Dilekçe verildikten sonra oluşturulan kayıt numarası MEB personelinden alınmalı ve saklanmalıdır.

Dilekçenin teslim edilmesine istinaden MEB, hususyla alakalı bürokratik mevzuat gereği en geç 60 gün amacıylade yazılı olarak dilekçeyi yanıtlamak durumundadır. Eğer 60 gün geçtiyse ve halen şikayetle alakalı bir aksiyon alınmadıysa kayıt numarasıyla eş güdümlü Valilik ya da Kaymakamlık makamlarına gidilebilir söz hususu dilekçenin cevaplanmaması nedeniyle başvurunun buraya yapıldığı belirtilebilir.

Şikayetler hususu ile alakalı son derece titiz davranılmalıdır. Dilekçe üstünde şahıs ya da kurum isimlerinin vurgulanması rastgele bir meseleye yol açmayacaktır ancak halka açık şekilde detaylı ithamlarda bulunmak şahıslik haklarına hücum kapsamında değerlendirilebilir. Dolayısıyla şikayetlerin internet ya da sosyal medya üstünden dile getirilmesi yerine dilekçe ya da MEBİM vasıtasıyla MEB’e iletilmesi gerekir. Bu hususta son derece titiz davranılması cezai yaptırımlarla karşılaşmamak adına büyük ehemmiyet arz etmektedir.

MEB Şikayet Dilekçesi Örneği

…. / …. / 2023

İL / İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE …..

İlköğretim Okulu ….. katagorisinde ….. öğrenci numaralı oğlum / kızım …. (adı soyadı) halen eğitim görmektedir. Okulumuzda görevli olan ….. dersi öğretmeni ……… (adı soyadı) doğrultusundan oğluma / kızıma kötü muamelede bulunulmaktadır. İlgili öğretmen ile alakalı okul müdürlüğüne lüzumlu müracaatlarda bulunulmuş fakat herhangi bir netice alınamamıştır. Müdürlüğünüzce husus ile alakalı alakalı öğretmen ile alakalı prosedür yapılmasını saygılarımla arz ediyorum.

AD SOYAD

Veli

EKİ : Nüfus cüzdanı fotokopisi, öğrenci belgesi

İletişim Bilgileri

Adres :

Telefon :

E Posta :

Yorum yapın